Yoğuşmalı ve Hermetik Kombi Farkları

Yoğuşmalı ve Hermetik Kombi Farkları

Yoğuşmalı ve Hermetik Kombi FarklarıYoğuşmalı ve Hermetik Kombi Farkları

Yoğuşmalı ve Hermetik Kombi Farkları; Kombi kullanımının artması ile yeni kombi teknolojileri de ortaya çıkmıştır. Bu durum kombi almak isteyenlerinde kafasını bir hayli karıştırıyor. Aşağıda hermetik kombi ile yoğuşmalı kombiler arasındaki farkları sizler için sıraladık. Umarız sizin için kılavuz niteliğinde olur.

Yoğuşmalı kombiler, hermetik kombi ailesinden olmakla birlikte, aralarında birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Yoğuşmalı kombilerin baca eğimi % 2 yukarı doğru, hermetik kombinin baca eğimi ise % 2 aşağı doğrudur.

Hermetik kombiler ile yoğuşmalı kombiler arasındaki en büyük fark, kombi içinde yanma işlemi gerçekleştiğinde, gazın içinde bulunan nem yoğunlaşarak çıkan buharlaşma ısısının kullanılabilmesi için yoğuşmalı kombilerin içinde özel bir sistem vardır. Bu sayede işlem sırasında kaybolan ısının bir kısmı tekrar kombiye aktarılmakta ve tekrar kullanılmaktadır.

Kombi Bakımının Faydaları Nelerdir?Uzmanlar tarafından gizli enerji olarak adlandırılan bu enerji, bir metreküp doğalgaz başına yaklaşık olarak 1,4 ile 1,8 arasında su kütlesi oluşur. Bir kilogram su başına işlem sırasında açığa çıkan buharlaşma ısısı yaklaşık 541 kcal’dir. Hermetik kombilerde bu ısı bacadan dışarıya atılmakta ve kullanılmamaktadır. Yoğuşmalı kombiler ise atık gazın içindeki su buharında bulunan enerjiyi tekrar kullanarak daha güçlü bir ısı oluşumuna neden olur. Bu ısı, özel olarak tasarlanmış kanatçık sistemlerine çarptırılarak tekrardan tesisat içinde bulunan suya aktarılmaktadır. Bu sayede atık gazların ısısından faydalanılarak daha iyi bir verim elde edilmektedir.

Yoğuşmalı kombiler ile hermetik kombiler arasındaki bir diğer fark ise, yoğuşmalı kombiler hermetik kombilere göre daha az enerji harcamaktadır. Daha az enerji harcayarak daha fazla ısı açığa çıkardıklarından yoğuşmalı kombiler genellikle büyük alanlı mekânlarda tercih edilmektedir.

Kombi Çeşitleri Nelerdir?Yoğuşmalı kombiler ile Hermetik kombiler arasındaki farklar bunlarla sınırlı kalmıyor. Yoğuşmalı kombilerin maliyeti hermetik kombilere göre daha fazladır. Yoğuşmalı kombilerin içinde yoğuşmayı sağlayan özel bir sistem olduğu için ekonomik olarak daha pahalıdırlar. Bu nedenledir ki konutlarda genellikle yoğuşmalı kombi yerine hermetik kombiler tercih edilmektedir.

Sunduğu yüksek verimlilik ve karbondioksit emisyon değerleri hermetik kombiye göre yoğuşmalı kombilerde daha çevreci bir yapıdadır. Yüksek verimliliği sayesinde doğalgaz maliyetlerini düşüren ve kullandığı enerjinin bir kısmını yeniden devreye sokan yoğuşmalı kombiler doğaya daha az zarar verirler.

 

 

Bir cevap yazın