Yoğuşmalı Kombi Ne Demek?

Yoğuşmalı Kombi Ne Demek?

Yoğuşmalı Kombi Ne Demek?

Yoğuşmalı Kombi Ne Demek?

Yoğuşmalı Kombi Ne Demek? Kombiler çağımızın en konforlu ve en temiz ısınma araçlarından biridir. Bugün neredeyse her evde kombi bulunmaktadır. Kombiler, yanmış, atık gazı tahliye etme sistemlerine göre bacalı kombi ve hermetik kombi olmak üzere ayrılırlar. Konvansiyonel kombiler içindeki yanmış, atık gazı bacadan atmosfere atarlar. İşte tam da bu noktada Yoğuşmalı kombi ne demek, sorusu cevabını buluyor.

Yoğuşmalı kombiler, doğalgazın yanması ile oluşan atık gazı yoğuşturarak, dışarıya atılan bu ısıyı tekrar tesisat suyuna aktararak verim artışını sağlayan teknolojiye sahip kombilerdir. Halk arasında yanlış olan bir inanışa göre yoğuşmalı kombiler doğalgazı iki kere yakmıyor.

Hermetik kombilere yoğuşma ünitesi ilave edilerek yoğuşmalı kombiler oluşturulmuştur. Genel olarak bakıldığı zaman hermetik kombiler ile yoğuşmalı kombilerin çalışma prensipleri aynıdır. Hermetik kombiler dışarıya uzanan bacasından aldığı oksijen ile gazı karıştırarak yanmayı sağlara ve oluşturduğu ısıyı eşanjör içerisinde dolaşan tesisat suyuna aktararak suyun ısınmasını sağlar.

Yoğuşmalı Kombilerin Çalışma Prensipleri

Yoğuşmalı Kombi Ne Demek? Yoğuşmalı kombiler, baca gazının içinde bulunan su buharını yoğuşturarak enerjiyi çekere ve bu enerjiyi tesisatta dolaşan suya aktarır. Bu sayede yakıt içinde bulunan enerjinin tekrar ısı olarak kullanılmasını sağlar. Bu kombiler 55 C derece ve altındaki su sıcaklığında maksimum verimle çalışırlar.

Yoğuşmalı kombiler özel erozyona ve aşınmaya dayanıklı Alüminyum-Silisyum alaşımlı eşanjöre sahiptirler. Bu kombilerin diğer kombilere göre daha pahalı olmasının sebeplerinden biri de budur. Yoğuşmalı kombiler sağladıkları yakıt ve enerji tasarrufu ile aradaki fiyat farkını kısa sürede kapatmaktadırlar.

Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Etmeliyim?

Yoğuşmalı Kombi Ne Demek? Yoğuşmalı kombiler ile daha az doğalgaz harcayarak daha verimli ısınabilirsiniz. Konvansiyonel kombilerde kullanılan doğalgazdan elde edilen ısının büyük bir kısmı baca gazları ile dışarı atılmaktadır. Yoğuşmalı kombilerde kullanılan teknoloji ile bu kayıp ortadan kalkmaktadır.

Bu sayede daha az yakıt tüketerek daha fazla ısınmış olursunuz. Yoğuşmalı kombiler, iyi bir bina yalıtımı, yeterli miktarda panel radyatörün olduğu ve doğru projelendirilmiş bir tesisat ile % 25-35 arasında yakıt tasarrufu sağlar. Bu da faturalara yansıyarak 1/3 oranında faturalarda düşüş sağlar.

Yoğuşmalı kombilerde alev boyutu ihtiyaca göre ayarlanarak modülasyonlu bir şekilde çalışır. Konvansiyonel kombilere göre çok daha sessiz çalışırlar ve düşük emisyon değerleri ile çevrecidirler.

Kaynak : Fatih Klima Servisi

Bir cevap yazın