Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır?

Bakırköy Kombi Servisi
Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır?
Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır?

Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır? Diğer kombi türlerine göre farklı olarak içerisinde turbo eşanjör sistemi bulunan kombilere yoğuşmalı kombiler adı verilir. Yoğuşmalı kombiler gazın yanması sonucu oluşan su buharını sisteme geri kazandırarak çalışırlar.

Yoğuşmalı kombiler bu işlemi yaparken gaz sıcaklığını düşürerek yaparlar. Diğer kombilerde bacadan dışarı atılan su buharı, yoğuşmalı kombilerde sisteme geri kazandırıldığı için çok daha fazla enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Yoğuşmalı kombilerde kullanılan kondenzasyon tekniği ile baca gazındaki nem yoğunlaştığında buhar gizli ısısının ortaya çıkması ile bu ısı kullanılır ve diğer kombilerde kaybedilen bu ısı yoğuşmalı kombilerde geri kazanılmış olur.

Kombiler Nasıl Çalışır?

Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır? Yoğuşmalı kombilerin çalışma prensibi, gaz halindeki maddenin sıvı hale dönüşürken ısı vermesi şeklinde olur. Yoğuşma sırasında atık gaz sıvı hale dönüşürken ısı kaybederek çevresine verir. Bu sayede ortam sıcaklığı da artmış olur.

Kısaca yoğuşma esnasında gaz halindeki maddenin yapısındaki potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşerek ısıyı arttırır. Bunu daha iyi anlayabilmeniz için bir örnek vermek gerekirse sabah saatlerinde arabaların ve çimlerin üzerine çiğ yağmış deriz. İşte doğadaki yoğuşmaya bu örneği verebiliriz.

Bacadan çıkan atık gazdan elde edilen ısının geri kazanılması ile kombi verimliliği artar. Bu sayede kombinin verimi % 100 seviyelerine çıkar. Yoğuşmalı kombilerin verimliliği üretim teknolojilerine göre değişkenlik göstermektedir.

Teknik Olarak Yoğuşmalı Kombi Çalışma Prensibi

Kombi Temizliği Sırasında Yapılan İşlemlerYoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır? Yoğuşmalı kombilerin bacadan atılan atık gazın içindeki su buharından enerjiyi aldığını söylemiştik. Daha sonra gazları yanma bloğunun çevresinde dolaştırarak özel olarak yoğuşmalı kombiler için oluşturulmuş kanatçıklara çarptırarak alırlar ve bunu tesisattaki suya aktarırlar.

Yoğuşmalı kombiler çift eşanjör sistemine sahip kombilerdir. Yanma olayı sırasında oluşan ürünler ilk önce 1. eşanjörden geçerek içindeki su buharını yoğunlaştırıp suya çevirir. Daha sonra yoğuşan su ısı enerjisini 2. eşanjörden alır.

Yoğuşmalı kombilerin enerji verimliliği klasik kombilere göre daha yüksektir. Yoğuşmalı kombilerde yoğuşan su özel bir tahliye borusu ile dışarıya atılır. Oluşan bu su içerdiği nitrooksitler nedeniyle oldukça zararlıdır. Bu suyun bir gidere verilmesi gerekir. Balkona ya da dışarıya akması, bu suyla temas edecekler için oldukça büyük riskler taşımaktadır.

Klasik kombilerde baca gazı sıcaklığı 200 -250 derece iken yoğuşmalı kombilerde bu değer 50-60 derece civarında olmaktadır. İşte potansiyel kazanç da buradan elde edilmektedir.

Kaynak : Gaziosmanpaşa Klima Servisi

Bir cevap yazın