Yoğuşmalı Kombi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yoğuşmalı Kombi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yoğuşmalı Kombi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yoğuşmalı Kombi Hakkında Bilinmesi GerekenlerYoğuşmalı Kombi Hakkında Bilinmesi Gerekenler; Doğalgaz tesisatı yaptırmak için bir doğalgaz firmasına gidenler, tesisat firmasında duvarda asılı birçok kombi görürler. Aralarındaki fiyat farkları da insanların kafasını karıştırır doğal olarak. İşte tam da bu noktada yoğuşmalı kombi hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bir yazı hazırladık sizler için.

Yoğuşmalı kombi hakkında bilinmesi gerekenleri anlatmadan önce açıklanması gereken ilk konu yoğuşma nedir, olmalıdır. Yoğuşmayı herkesin anlayacağı bir şekilde basit ve sade olarak açıklayacak olursak,  gaz halindeki bir maddenin yanarken çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesine denir. Dolayısı ile yoğuşmalı kombi denince de, kombilerdeki gazın yanması sonucu ortaya çıkan su buharındaki enerjinin bacadan atılması yerine ısı eşanjörü sayesinde geri kazanılarak toplam yanma verimini arttıran kombi anlaşılmalıdır.

Yoğuşmalı kombiler diğer kombilere göre atık ısıdan faydalandığı için daha iyi verim elde edilen kombilerdir. Dolayısı ile yoğuşmalı kombi seçmenin birincil nedeni diğerlerine göre daha verimli olmalarından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte düşük Co ve Nox oranları ile diğer kombilere göre daha çevreci kombilerdir ve sessiz çalışırlar.

Küresel ısınmanın insan hayatındaki oluşturduğu tehlike göz önüne alındığında, küresel ısınmanın önüne geçebilmek için üretilmiş kombiler yoğuşmalı kombilerdir. Birçok açıdan faydası olan bu kombilerin bütçeye de oldukça büyük faydası vardır.

Diğer önemli noktalardan biri de hangi marka ve model kombi almak gerektiğidir. İlk olarak klasik kombilere göre arasındaki fark ne kadar az ise, o kadar kısa sürede amorti etme şansınız bulunmaktadır. Bu tür kombiler ileri teknoloji kombiler olduğu için, üreten firmaya bakmakta fayda vardır. Ayrıca hangi firmanın servis ağı daha geniş ve hızlı ise onu tercih etmek de daha faydalı olacaktır.

Kafanızda belirecek bir diğer soru ise klasik kombilere göre ardaki fiyat farkı ne zaman amorti edilebilir. Hem ısınma, hem sıcak su ve hem de mutfakta kullanıldığı düşünüldüğünde üreticilerin bilgilendirmesine göre ortalama 1-3 yıl arasında amorti edilebilir.

Yoğuşmalı kombilerin ekonomik ömrü yaklaşık 10 yıldır. Ayrıca 2 yıl garanti süreleri bulunmaktadır. Bununla birlikte markaların çeşitli kampanyalarına göre garanti süreleri uzatılabilmektedir.

 

Bir cevap yazın