Kombiler Hakkında Teknik Bilgiler

Kombiler Hakkında Teknik Bilgiler

Kombiler Hakkında Teknik Bilgiler

Kombiler Hakkında Teknik BilgilerKombiler Hakkında Teknik Bilgiler; Dilimize yabancı dilden geçmiş olan kombi kelimesi, kat kaloriferi anlamına gelmektedir. Kombi cihazları, doğalgaz, LPG ve elektrikle çalışan modelleri bulunan ve evlerde ve iş yerlerinde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazlardır.

Kombi Teknik Bilgileri

Kombi cihazlarınızı istediğiniz sıcaklıkta tutabilirsiniz. Cihazınızı kısık derecede kullanmak cihazınıza zarar vermez. Kombi cihazları bacalı ve hermetik kombiler olmak üzere ikiye ayrılır. Bacalı kombilerde baca temizliği gerekmektedir.

Hermetik Kombiler

Kapalı yanma odaları olan hermetik tipi kombiler, bacaya ihtiyaç duymazlar. Yanma için gerekli olan oksijeni bir fan yardımı ile dışarıdan alırlar. Yanma sonucu oluşan atık gazları da yine aynı şekilde dışarıya vermektedir. Hermetik kombiler bir akım borusu ile dış ortama ağlanmak zorundadır.

Bacalı Tip Kombiler

kombi arıza servisiYanma odası bulunduğu ortama açık olan ve ortamdaki oksijeni kullanarak yanmanın gerçekleştiği kombi türüdür. Bu kombiler bacalı kombi olarak adlandırılır. Çekişi kuvvetli bir bacaya bağlanmalı ve ayrıca ortam iyi havalandırılmalıdır. Banyolara konuşlandırılması uygun değildir. Bacalı modeller için baca temizliği gereklidir.

Kombi cihazlarına yılda en az bir kez sonbahar aylarında bakım yaptırmak gerekir. Özellikle kış aylarında yoğun olarak çalışan kombilerin geceleri kısık ayarda çalışması uygundur. Cihazın su basıncı 1,5 bar seviyesinde olmalıdır. Cihazınızda meydana gelebilecek olan sorunlarda mutlaka özel kombi servisi olarak hizmet veren Yayalar Soğutma firmamızdan destek almalısınız.

Petekleriniz yeterli derecede ısınmıyorsa, üstü sıcak altı soğuk kalıyorsa mutlaka kalorifer peteklerinizi temizletmelisiniz. Petekleriniz sıcak ama halen ısınamıyorsanız evinizin yalıtımını kontrol etmelisiniz. Evdeki sıcak havayı tutamıyorsunuz demektir. Hatta bu durumda hem ısınamayacak hem de daha fazla fatura ödeyeceksiniz.

Cihazınızın yüksek performansla çalışması için en az 3 petek kullanılmalıdır. Aksi taktirde 1-2 petek kullanılırsa cihaz sık durup çalışacağı için yıpranacaktır.

Zemin katta ya da çatı katında oturanların daha fazla fatura ödememeleri için iyi bir izolasyon yaptırmaları gerekmektedir.

Peteklerinizin havasını almak için radyatörünüzün üst yan kısmında bulunan prüjörü gevşetip su gelene kadar beklemelisiniz. Bu işlem sırasında cihazınız kapalı olmalıdır. Bu işlem bittikten sonra basınç göstergesini tekrar kontrol ederek, suyu eksilmişse tamamlamalısınız.

Bir cevap yazın