Kombide Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

vaillant-kombi-servisiKombide Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır? Kombilerde suyun ısınmasını sağlayan parçaya eşanjör adı evrilir. Bazı kombiler tek eşanjörlü olurken bazıları ise çift eşanjörlüdür. Çift eşanjörlü kombilerde ana eşanjörün yanında bir de plaka eşanjör bulunmaktadır.

Tek eşanjörlü kombilerde eşanjör, hem peteklere giden suyu hem de musluktan akan suyu ısıtır. Çift eşanjörlü kombilerde ise ana eşanjör peteklere giden suyu ısıtırken, plaka eşanjör ise musluklara giden suyu ısıtır.

Sudaki kireç zamanla eşanjörlerin kireçlenmesine ve tıkanmasına neden olur. Bunun sonucu olarak da petekler yeteri kadar ısınmaz.

Ana Eşanjörün Arızalanmasının Nedenleri

Zamanla suyun içindeki kireçten ve suyun ısınıp soğuması sonucu oluşan çamurlaşma sonucu tıkanıklıkların oluşması ile arıza yapabilir. Bununla birlikte yüksek derecede ısıya maruz kalan eşanjör delinebilir ve bunun sonucunda arıza yapabilir.

Ana Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Ana eşanjörde tıkanıklık varsa kombide aşırı ısınma sorunu ortaya çıkar.
  • Eşanjörde kireçlenme varsa,  ısıyı verimli bir şekilde aktaramaz. Bu nedenle peteklerden ve musluk suyundan yeterli verim elde edilemez. Musluktan gelen su ılık olabilir ve kombi yüksek derecede çalışsa bile petekler yeterince ısınmaz.
  • Eşanjörde delinme oluşursa, kombide su akıntısı sorunu oluşur. Genellikle en sık karşılaşılan durumdur.
  • Açık balkonlarda konumlanan kombilerde meydana gelen donma sorunu yaşanırsa, eşanjör çatlar ve kombi kesinlikle hiçbir şekilde çalışmaz.

Ana Eşanjör Arızasının Çözümü

Ana eşanjörde delinme varsa tamiri yapılamaz. Bazen delinen yer kaynak yapılabilir ancak servis bunun için garanti vermez. Genellikle eşanjörün yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Ancak çok maliyetli bir parça olduğu için çoğu zaman kullanıcılar yeni bir kombi alma yoluna giderler.

Plaka Eşanjörün Arızalanmasının Nedenleri

eca-kombi-servisiPlaka eşanjörler, şebeke suyunun aşırı tazyikli gelmesi ve suyun içinde bulunan kirecin her ısınmada içine bırakması sebebiyle kireçlenme sonucu arıza yapabilir. Bazen uzun süreli kullanımlarda ömrünü doldurarak da arıza yapabilir.

Plaka Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Plaka eşanjörün arızalanması sonucu, kombi basıncı sürekli yükselir, kombi su akıtabilir ve sıcak su vermeyebilir. Bu gibi arızaların tek sebebi plaka eşanjör arızası değildir. Farklı parçalardan da arıza oluşabilmektedir.

Plaka Eşanjör Arızasının Çözümü

Plaka eşanjörünün arızalı olduğu ancak teknik servisin kontrolü sonucunda ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda plaka eşanjörün tamiri yapılamamaktadır. Parçanın yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

 

Kaynak : Kombi Servis  – Kombi ArızaTeknik Servis

Bir cevap yazın