Kombide Dikkat Edilecek Hususlar

Kombide Dikkat Edilecek Hususlar

Kombide Dikkat Edilecek HususlarKombide Dikkat Edilecek Hususlar

Kombide Dikkat Edilecek Hususlar; Yeni bir kombi aldıysanız veya ilk defa kombi tesisatı döşettiyseniz, kombinin ilk çalıştırılmasında dikkat edilecek hususlar vardır. Kombinin ilk çalıştırılması sırasında kurulumu yapan servis elemanından öğrenmeniz gereken bazı konular vardır.

Cihazın nasıl kullanıldığı, baca emniyet termostatı, tesisat su doldurma musluğu ve emniyet ventili gibi kritik noktaların yerini öğrenmeniz gerekir.

Kalorifer devresi soğukken cihazdaki su basıncının 1- 1,5 bar seviyesinde olduğunu kontrol etmelisiniz. Kalorifer devreye girdiği zaman bu basınç sıcaklığın yükselmesi ile doğru orantılı olarak yükselir.

Basıcın 3 bar seviyesine çıkması sonrasında cihazın emniyet ventili su tahliyesine başlar. Bu sebepten dolayı eğer cihazınızdaki su sıcaklığı 65-70 dereceye ulaşmadan basınç 2,5 bar seviyesini geçiyorsa mutlaka özel kombi servisi olarak hizmet veren Yayalar Soğutma teknik servisine başvurmalısınız.

Bunun tam tersi olarak su basıncı 1 barın altına düştüğü durumlarda, cihazınızın alt kısmında bulunan su doldurma musluğunu açarak cihaza su basmalısınız. Cihazınıza su doldururken basınç göstergesini kontrol etmeyi unutmayınız. Bar seviyesi 1 ile 2 bar arasına gelene kadar cihaza su basmalı ve seviye 1,5 bara geldiğinde musluğu kapatmalısınız.

Kombinin İlk Çalıştırılması

Su doldurma işlemini tamamladıktan sonra radyatörlerin içinde sıkışan havayı tahliye etmelisiniz. Bunun için genleşme tankının havasını sakın boşaltmayın. Hava tahliyesi için radyatörleri kullanmalısınız.

Cihazınızı yaz konumunda kullandığınızda bile sistemdeki su basıncı mutlaka en az 1 bar seviyesinde olmalıdır. Bununla birlikte sistem içindeki suyun sık sık boşaltılmaması gerekir. Bu, sistem içinde korozyona ve kireçlenmeye sebep olabilir. Bu nedenle don tehlikesi ya da onarım gibi nedenler haricinde sistem içindeki suyu boşaltmamalısınız.

Kombi Havası Nasıl Alınır?Tesisatın uzun süre susuz bırakılması sirkülasyon pompasının bloke olup arıza yapmasına neden olur. Bu nedenle uzun süre çalıştırılmamış ve suyu tamamen boşaltılmış olan cihazın tekrar çalıştırılmadan önce teknik servisimizden destek almalısınız.

Kombiler kullanım halindeyken sürekli olarak belli limitler dâhilinde açık olarak kalmalıdır. Özellikle evde olunmadığı durumlarda geliş saatine göre çalıştırılmalıdır. Kullanılmayan odalardaki radyatörler kapatılmamalı, düşük ayarda çalıştırılmalıdır.

Verimli bir performans elde etmek ve enerji tasarrufu sağlamak için kombi ve radyatörlerin kullanım talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.

Kombi Servisi

Bir cevap yazın