Kombi Suyu Isıtmıyor Ne Yapmalıyım?

Kombi Suyu Isıtmıyor Ne Yapmalıyım?

Kombi Suyu Isıtmıyor Ne Yapmalıyım?Kombi Suyu Isıtmıyor Ne Yapmalıyım?

Kombi Suyu Isıtmıyor Ne Yapmalıyım? Özellikle periyodik bakımları yapılmayan kombilerde sık yaşanılan problemlerden biri de kombi suyu ısıtmama problemidir. Bu durum kolay çözülebilen bir durumdur. Bu durumda kombi cihazının birtakım kontrollerden geçmesi gerekir. Bunun için de teknik servisten destek alınmalıdır.

Kombi suyu ısıtmıyorsa öncelikle kombi üzerindeki göstergelere bakılmalıdır. Bu göstergeler çoğu zaman sorunun kaynağını kullanıcıya göstermektedir. Kombi cihazı kalorifer durumunda çalışmasına rağmen sıcak su alma konusunda sorun var ise sorun mutlaka sıcak su tesisatındadır.

Kombi su ısıtmama problemi kombinin marka ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Diyaframlı kombilerde yaşanan bu problemin sebebi, diyafram contasından kaynaklı olabilir. Bu sebeplerden kaynaklanmıyorsa diğer devre elemanlarına bakılması gerekir.

Kombi suyu önce ısınıyor ama sonrasında yeterli ısınma sağlanmıyorsa, eşanjörün kireçlenmesinden kaynaklı olabilir. Tek ya da çift eşanjörlü olmasına bakılmaksızın eğer ki eşanjör kireçlenmişse mutlaka bunun giderilmesi gerekir.

Kombilerde zamanında yapılmayan periyodik bakımlar eşanjörün kireçlenmesine neden olabilir. Eşanjörlerdeki oluşan kirecin mutlaka temizlenmesi gerekir ya da eşanjörün değiştirilmesi gerekir.

Bir başka sıcak su problemi ise üç yollu vana arızasıdır. Üç yollu vana konum değiştirmeyip ortada takılı kalırsa kaloriferler ısınır ama tesisata giden su ısınmaz. Bu nedenle bu problemin giderilmesi ya da üç yollu vananın değiştirilmesi gerekir.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Kombi cihazlarının üzerinde bir kalorifer sıcaklık ayar düğmesi bir de sıcak su sıcaklık ayar düğmesi bulunur. Sıcak su ayar düğmesi saat yönünde çevrilirse sıcaklık derecesi yükselir. Ters yönde çevrilirse sıcaklık değeri düşer.
  • Özellikle kış aylarında sular aşırı soğuk olduğu için sıcaklık ayarı yüksek tutulmalıdır. Su akışı da biraz kısık tutulmalıdır ki su çabuk ısınsın. Suyu çok açmak suyun çabuk ısınmamasına neden olur. Bu gibi durumlarda kombi su ısıtmıyor diye şikâyet edilebilir.
  • Kombi cihazlarında sıcaklık derecesi yaralanabilir. Kombi cihazlarında kullanılan suyun sıcaklığı konforu belirlediği gibi, kullanıcıların cebinden çıkan para miktarını da belirler. Bu nedenle kombiler ideal derecelerde çalıştırılmalıdır. Bu sayede hem istenilen sıcaklık elde edilsin hem de daha ekonomik olsun.
  • Kombi tesisatı döşenirken, oda büyüklüğü, duvar durumu gibi kriterler göz önünde bulundurularak peteklerin konumu ve büyüklüğü belirlenir.
  • Bu sayede evde ideal sıcaklığın oluşması sağlanır.
  • Kombilerin markası ve gücü bu durumda etkili olan bir diğer faktördür.

Hangi Kombi Daha İyi?

Bir cevap yazın