Kombi Su Boşaltma Vanası Nerede?

Kombi Su Boşaltma Vanası

Kombi Su Boşaltma Vanası Nerede?Kombi Su Boşaltma Vanası Nerede?

Kombi Su Boşaltma Vanası Nerede? Kombi suyunu boşaltmak için banyoda bulunan kombi tahliye musluğunu kullanmalısınız. Eğer banyoda kombi su boşaltma vanası yok ise evin içinde bulunan peteklerin birinden suyu boşaltabilirsiniz.

Kombi suyunu boşaltmak için peteğin altına sığacak büyüklükte bir kap kullanabilirsiniz. Kabı peteğin alt vanasının altına koyduktan sonra rekoru gevşeterek suyu boşaltın. Daha sonra üst vananın rekorunu da gevşeterek suyu tamamen boşaltabilirsiniz. Bu işlemi yaparken evdeki bütün peteklerin vanalarının açık olması gerekir. Aksi taktirde kombi içindeki su boşalmaz.

Kombinin Suyu Nasıl Boşaltılır?

Kombilerde genellikle iki filtre, bir doldurma vanası, bir de boşaltma vanası vardır. Ancak bazı kombi markalarında boşaltma vanası bulunmamaktadır. Boşaltma vanası olmayan kombilerde, kombideki suyu boşaltmak için herhangi bir petekten yapılmalıdır.

Kombinin altında bulunan boşaltma vanasından suyu boşaltmak için musluğu saat yönünün aksi istikamette çevirerek gevşetin. Yaklaşık olarak 2 litre kadar su boşalacaktır. Suyun gelmesi kesilene kadar bekleyin. Kombi içinde ne kadar su kaldığı manometre üzerinden kontrol edilebilir.

Petekten Kombi Suyu Nasıl Boşaltılır?

Kombi Genleşme Tankı Arızası Nasıl Anlaşılır?Kombi altında boşaltma vanası olmayan kombilerde peteklerden boşaltma işlemi yapılır. Bunun için herhangi bir peteğin hava alma purjöründen suyu boşaltmak için bir kovaya ve ufak bir kaba ihtiyaç vardır. Petek havası alır gibi vanayı gevşetin ve su kesilene kadar bekleyin. Bu şekilde çok kısa bir süre içinde kombi suyunu boşaltabilirsiniz.

Kombi tahliye vanası genellikle ıslak zemin olan banyo, balkon gibi yerlerde olur. Banyolarda havlupanın altında oval bir musluk şeklinde olur. Kombi tahliye vanasını bulduktan sonra açarak kombi içindeki suyu tamamen boşaltabilirsiniz. Bunun için kombinizin kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Tahliye vanası her marka ve model kombide olmayabilir. Kombi üzerinde yoksa mutlaka banyo ya da balkonda aranmalıdır. Bazen kombi tahliye vanası ile emniyet ventili karıştırılabilir. Emniyet ventiline siz müdahale etmemelisiniz. Eğer kombi tahliye vanasını bulamadıysanız peteklerden de su boşaltma yapabilirsiniz.

Yerden ısıtma sistemlerde tesisat yere döşendiği için suyu boşaltamazsınız. Eğer sistemde arıza var ve siz suyu boşaltmak istiyorsanız sistemde bulunan kolektörlerde bulunan hava purjörlerinden fazla suyu boşaltabilirsiniz.

Kaynak: Kombi Servis

Bir cevap yazın