Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür? Kombi cihazlarında su basıncı çok önemsenmeyen ancak artıp ya da azalması sonucu büyük arızalara neden olabilecek basit arızalardandır. Kombi su basıncı hem yükselebilir hem de düşebilir. Her iki durumun farklı etkileri olmaktadır. Ancak biz burada kombi su basıncı nasıl düşürülür konusunu ele alacağız.

Kombi su basıncının artmasının çeşitli nedenleri olabilir. Bu durumun genel ve en sık rastlanan sebeplerinden biri tesisatta çok fazla su olması ve peteklerin hava yapmasıdır. Bununla birlikte su basıncının yükselmesinin donanımsal nedenleri de olabilir. Genleşme tankı eşanjör ve su basma vanasında oluşan arızalar da su basıncının yükselmesine neden olur.

Bu tip aksaklıkların bazıları kullanıcı tarafından çözülebilse bile profesyonel bir teknik servisten destek alınması gerekir. Kombiye fazla su basılması da su basıncının yükselmesinin başka bir nedenidir. Tesisat içinde ısınan suyun genleşmesi sonucu tesisat içindeki havayı sıkıştırması su basıncının artmasına neden olur. 

Basınç Nasıl Düşürülür?

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür? Kombinizde meydana gelebilecek küçük basınç artışlarında, kombinin altında bulunan tahliye hortumu ile basınç düşürülebilir. Bununla birlikte tesisatın ana tahliye musluğu kullanılarak da su basıncı düşürülebilir. Peteklerin yan taraflarındaki müşürler kullanılarak da su basıncı düşürülebilir.

Kombi cihazlarının altında yer alan su basma vanası normal zamanlarda kapalı olmalıdır. Bu vananın gevşek kalmış olması ya da arızalı olması su basıncının yükselmesine neden olur. Bu vanayı sıkmanıza rağmen su basıncı yükselmeye devam ediyorsa vana bozulmuş demektir. Bu gibi durumlarda teknik servis çağırmalısınız.

Genleşme tankı içinde bulunan azotun bitmesi kombi çalışırken su basıncının yükselmesine neden olur. Bu durumda teknik servisten destek isteyerek kombiye azot basılması gerekir. Eşanjörün çatlayıp tesisat suyunun şebeke suyu ile karışması sonucu kombi su basıncı yükselir. Bu durumda da kombi eşanjörünün değiştirilmesi gerekir.

Airfel Kombi ServisiKombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür? Kombi basıncının düşürülmesinin en pratik yollarından biri de kombiye en yakın peteğin havası alınır. Bu hava almadan ziyade peteğin hava lama kısmından su boşaltmaktır. Bunun için ya hava alma anahtarı ya da düz bir tornavida ile bu işlemli gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak : Zeytinburnu Klima Tamir Servisi

Bir cevap yazın