Kombi Su Basıncı Nasıl Arttırılır?

Bakırköy Kombi Servisi

Kombi Su Basıncı Nasıl Arttırılır?

Kombi Su Basıncı Nasıl Arttırılır?

Kombi Su Basıncı Nasıl Arttırılır? Günlük hayatımızı kolaylaştıran ısınma cihazları kombilerdir. Kombilerde meydana gelebilecek en küçük bir arıza büyük sorunlara yol açabilir. Bu küçük arızalardan biri de kombi su basıncının düşmesidir. Her ne kadar küçük bir sorun gibi gözükse de tedbir alınmadığı taktirde kullanıcıya büyük sorunlar açabilir.

Kombi basıncı düştüğü zaman kombi çalışmaz ya da verimli ısıtmaz. Bu nedenle düzenli olarak kombi üzerinde bulunan bar göstergesinden su basıncı kontrol edilmelidir.

 Su Basıncı Nasıl Yükseltilir?

Kombi cihazı üzerinde bulunan bar göstergesinden takip edilen kombi su basıncının 1,5-2 bar arasında olması gerekir. Bu seviyelerin altında ya da üstünde yer aldığında kombilerde bazı arızalara neden olur. Kombi tesisatındaki su seviyesinin düşük ya da yüksek olması bazı sorunlara sebep olabilir.

Bu iki durumdan en risklisi kombi su basıncının düşmesidir. Kombi su basıncı 0,5 bar altına düşmesi durumunda kombi arızaya geçer. Bazı durumlarda su basıncı 2 bar seviyesine kadar çıkabilir. Bu normaldir. Ancak 2 barın üzerine çıkıyorsa genleşme tankında bir sorun olduğu anlamına gelir. Genleşme tankına ya hava eklenmesi ya da havasının alınması gerekir.

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombi Su Basıncı Nasıl Arttırılır? Kombi basıncının düşmesi sonucu arızaya geçen kombinizin tekrar çalışması için kombiye su basmanız gerekmektedir. Kombiye su basarak basıncını yükseltmeniz için su basma musluğunun yerini bilmeniz gerekir. Kombinin alt kısmını yokladığınızda su takviye vanası elinize gelecektir. Bu vanayı yavaşça açarak bar göstergesinin 1,5 – 2 bar arasına gelene kadar su takviyesi yapmalısınız.

 Su Basıncı Neden Düşer?

kombi petek temizliğiKombi Su Basıncı Nasıl Arttırılır? Kombilerin su basıncının düşmesi ısı verimliliğini düşürdüğü gibi doğalgaz tüketimini de arttırır. Kombi su basıncı 1 bar seviyesinde iken de kullanılabilir. Ancak ideal seviye 1,5 – 2 bar arasıdır. Kombi basıncının birkaç ayda bir düşmesi gayet normal bir durumdur. Ancak su basıncı her hafta ya da her gün düşüyorsa mutlaka teknik bir servisten destek alınmalıdır.

Kombi su basıncının günlük olarak düşmesi eşanjörde çatlak oluştuğu anlamına gelebilir. Bu çatlaktan su buharı kaçtığı için su basıncı düşer. Basınç sıkılıkla düşüyorsa tesisatta kaçak olduğu anlamına da gelebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka teknik bir servisten destek alınmalıdır.

Kaynak: Bakırköy Kombi Tamir Servisi

Bir cevap yazın