Kombi Su Basıncı Düşünce Ne Yapmalı?

kombi tamir servisi

Kombi Su Basıncı Düşünce Ne Yapmalı?

Kombi Su Basıncı Düşünce Ne Yapmalı?

Kombi Su Basıncı Düşünce Ne Yapmalı? Kombilerde zaman zaman su basıncı düşmektedir. Bu gibi durumlarda kombiye su takviyesi yapılmalıdır. Kombiye su takviyesi yapmak için kombilerin altında bulunan su basma vanasını kullanmanız gerekmektedir. Bu vanayı saat yönünün tersine çevirerek kombiye su basmaya başlarsınız. Bu işlemi yaparken bir yandan da manometre göstergesi kontrol edilmeli ve basınç seviyesi 1,5-2 bar arasına geldiğinde vanayı geri kapatmalısınız.

Kombilerin marka ve modeline göre su basma vanası da farklılıklar göstermektedir. Her marka ve modeldeki kombide su basma vanası mutlaka bulunmaktadır. Ancak bazı kombilerde bu vanayı önce öne çekip sonra açabilirsiniz, bazılarında ise vana yerine iki adet kol bulunmaktadır. Bu kollar birbirinden ayrılarak açılır, su basma işlemi bitince tekrar birbirine doğru kapatılır.

Kombi Su Basıncı Düşüyor İse

Kombi su basıncının 2-3 ayda bir düşmesi normal bir durumdur. Ancak su basıncı her gün düşüyorsa bu tesisatta kaçak olduğu anlamına gelir. Kalorifer tesisatlarındaki su kaçakları kolay kolay fark edilmezler. Bunu anlamanın en basit yolu kombi üzerindeki bar göstergesinin düşmesidir. Bunun haricinde kalorifer su tesisatındaki kaçakların anlaşılması kolay değildir.

Kombi Su Basıncı Düşünce Ne Yapmalıdır?

kombi bakim servisiKombi cihazları teknolojik cihazlardır. Her teknolojik cihazda olduğu gibi kombilerde de arızalar oluşabilmektedir. Ancak bazen sorun kombiden değil de kullanıcı hatalarından kaynaklanabilmektedir. Kombilerde en fazla yaşanan sorunlardan biri de su basıncının düşmesi sorunudur. Bu sorunun çözümü oldukça kolaydır ancak çoğu kullanıcı tarafından bilinmemektedir. Bu sorunu teknik servis ihtiyacı olmadan kendiniz de çözebilirsiniz.

Kombi cihazı ile tesisatta gezen suyun ideal bir seviyede olması gerekmektedir. Bunu kombi üzerinde yer alan bar göstergesinden anlayabilirsiniz. Bu göstergenin 1,5-2 bar aralığında olması gerekmektedir. Bu değerlerin üzerine çıktığında ya da altına düştüğünde kombi arızaya geçecektir.

Kombi basıncı düştüyse yapılacak şey oldukça basittir. Bunun için kombi altında bulunan su doldurma vanasını açarak kombiye su basmalısınız. Su basma işlemini yaparken aynı zamanda bar göstergesini de takip etmenizde fayda vardır. Bar göstergesi 1,5-2 bar aralığına geldiği zaman vanayı kapatmalısınız.

Kaynak : Güngören Kombi Servisi

Bir cevap yazın