Kombi Sirkülasyon Pompası Ayarı Nasıl Yapılır?

Kombiler Hakkında Teknik Bilgiler
Kombiler Hakkında Teknik Bilgiler

Kombi Sirkülasyon Pompası Ayarı Nasıl Yapılır? Kombi cihazları bakımları yapılmadığında bazı arızalara sebep olabilir. Bakımları periyodik olarak yapılmayan kombilerde meydana gelen arızalardan biri de pompa sıkışması arızasıdır. Kombiler uzun süre kullanılmadığında pompa içindeki kafa bazen sıkışabilmektedir. Bununla birlikte pompanın içine gelen ufak tefek taş parçaları da pompayı sıkıştırabilmektedir. Ayrıca tesisata su basıldığında cihaz içinde hava sıkışabilir. Bu durumda da pompa sıkışabilir.

Kombi pompası arızalandığında bazı işaretler verir. Kalorifer sistemi çalışmaz, kalorifer ayarı yüksek olmasına karşın hiç ısıtmıyor ise ya da su akıtıyor ise kombi pompasında arıza olduğu anlamına gelir. Bunun yanı sıra kombi sesli çalışır, sıcak su gelmez. Bu gibi durumlarda kombi pompası arızalı demektir. Bu işaretler sadece kombi pompası ile alakalı da olmayabilir.

Sıkışan Pompa Nasıl Açılır?

elektrikli-kombi-ne-kadar-yakarSıkışan pompayı açabilmek için öncelikle kombinin kapağı açılır. Pompa vanası kombi içinde sıkışan havayı atmak ya da pompaya yol vermek için kullanılan bir yerdir. Pompanın altına bir bez koyun ve tapayı düz bir tornavida yardımıyla sola doğru çevirerek açın. Bu esnada su gelebilir. Buna dikkat etmeli ve diğer parçalara su gitmesini engellemelisiniz.

Tapayı çıkardıktan sonra iç kısımda bir vida daha bulunur. Bu vidayı yine düz bir tornavida vasıtasıyla sağa ya da sola çevirerek pompaya yol vermeye çalışmalısınız. Pompa dönene kadar bu işlemi uygulayın. Uzun süre uğraştığınız halde pompa dönmüyorsa, pompa bozulmuş demektir. Pompa dönmeye başladığı zaman tekrar tapayı yerine takıp, su akmayacak şekilde sıkın. Sonrasında kombiye 1,5 bar seviyesine gelene kadar su basın.

Pompa Sıkışmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

vrf servisiTesisat içinde pompayı tıkayacak olan kir ve çakılların temizlenmesi gerekir. Bunun için kombi petek temizliğini periyodik olarak yaptırmalısınız. Tesisata su verildiği zaman vakit kaybetmeden radyatörlerden tesisat içindeki havanın alınması gerekir.

Yapılan bu işlemi tesisat içindeki havayı almak içinde uygulayabilirsiniz. Tapayı biraz gevşetmeniz neticesinde hava alınabilir.

Bu işlemi yapamadınız ya da cesaret edemediniz. Pompanızın bozulduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede profesyonel bir teknik servisten destek almalısınız.

 

Kaynak : Kombi Servis  – Kombi ArızaTeknik Servis

Bir cevap yazın