Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

Gungoren Kombi ServisiKombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır? Kombi cihazlarında sık karşılaşılan problemlerden biri de sıcak su sorunudur. Bu tarz sorunların oluşması genellikle kombi bakımlarının zamanında yaptırılmamamsı ya da kalitesiz yedek parça kullanımından kaynaklı olarak oluşmaktadır.

Kombiniz sıcak su vermiyor ise kombi üzerinde bazı kontrollerin yapılması gerekir. İlk yapılması gereken, kombi üzerindeki göstergelerden kombinin kalorifer modunda çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Kombiniz kalorifer modunda çalışmıyor ise sorun kombinin kalorifer modunda çalışmasını sağlayacak olan parçanın arızalanmasından kaynaklı olabilir.

Kalorifer modunda kombi çalışıyor ancak sıcak su gelmiyorsa bu sefer de kombinin sıcak su sağlayan parçalarında sorun olduğu anlamına gelir. Kombi marka ve modellerine göre sıcak su arızaları değişkenlik göstermektedir. Bu konuda en iyi çözüm bir servisten yardım almak olmalıdır.

Kombi Neden Sıcak Su Vermez?

Bayrampaşa Klima ServisiDiyafram sistemli kombilerde sorun diyafram contasından kaynaklı olabilir. Kombiniz diyaframlı değilse, su akış şalteri ya da tribününde sorun vardır demektir. Sorun her iki sebepten de kaynaklanmıyor ise sıcak su ile ilgili diğer devre elemanlarına bakılması gerekir. Bu saydığımız sorunlar kullanıcı tarafından çözülebilecek sorunlar değildir. Bunun için profesyonel bir servisten yardım alınması gerekir.

Bazen de kombi de sıcak su çalışır ancak yeteri kadar ısınmaz. Bu durumda da farklı bir sebepten kaynaklanan bir sorun vardır. Bu gibi durumlarda ilk olarak düşünülecek konu kombinin gücüdür. En sert kış günlerinde şebeke suyu soğuk geliyorsa, kombinin gücü yeterli değilse sıcaklık istenilen değere çıkamayabilir.

Bunların dışında eşanjörde meydana gelen kireçlenme gibi durumlar da suyun yeteri kadar ısınamamasına neden olur. Kombi bakımının zamanında yapılması bu tip sorunların ortadan kalmasını sağlar.

Son olarak sıcak su arızası ile ilgili söylenebilecek bir başka sorun ise üç yollu vana arızasıdır. Üç yollu vana, suyu kalorifer tesisatı ile musluklara dağıtan bir parçadır. Bu parçanın arızalanması sonucu sıcak su kalorifer tesisatına gidebilir ve musluklara gelmez. Bu gibi durumlarda bu parçanın onarılması ya da değiştirilmesi gerekir.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Kombi cihazı üzerinde bulunan sıcak su ayarı düğmesi saat yönünde çevrildiğinde sıcaklık artar, aksi istikamette çevrildiğinde ise sıcaklık düşer.
  • Özellikle soğuk kış günlerinde sıcaklık ayarı düğmesi yükse tutulmalı ve musluk az açılmalıdır ki, istenilen sıcak su elde edilebilsin.
  • Kombi cihazları sıcaklık ayarı yapılabilen cihazlardır. Sıcaklık ayarının doğru ayarlanması, kullanıcının cebinden çıkan paraya da etki etmektedir. Bu nedenle kombi cihazları ideal derecelerde çalıştırılmalıdır.
  • Bir evde ideal ısının yakalanması için kombinin hangi derecede çalıştırıldığı önemlidir. Kombi marka ve modellerine göre bu değer değişkenlik gösterebilir.

 

Kaynak : Kombi Servis  – Kombi ArızaTeknik Servis

Bir cevap yazın