Kombi Petek Vanaları Nasıl Ayarlanır?

Güngören Kombi ServisKombi Petek Vanaları Nasıl Ayarlanır?  Kombi peteklerinde yapılan reglaj ayarı, peteklerin tümünün aynı oranda ısınması için uygulanan bir yöntemdir. Aslında herkesin bildiği ama uygulamadığı bir yöntem olan reglaj ayarının yapılması oldukça kolaydır. Reglaj ayarı kısaca kombiye en yakın peteklerin kısılıp, en uzaktakilerin tamamen açılması işlemidir.

Reglaj Ayarı

Kombiye en yakın olan petek daha fazla ısındığı için vanaları tamamen kapatılır ve açma yönüne doğru yarım tur çevrilir. Bu işlemi üst vanadan yapmalısınız. Alt vanadan da yapılabilir ama sıcaklık kontrolü için üst vanadan yapmanız daha uygundur. Kombiden uzaklaştıkça diğer peteklerin üst vanaları biraz daha açılır ve son peteğin vanası tamamen açılır. Şimdi yapılan bu işlemi sırasıyla anlatalım.

  • Evinizde bulunan tüm peteklerin vanalarını açın.
  • Şimdi kalorifer peteklerinizi kombiye en yakından en uzağa doğru numaralandırın. En yakındakine 1, en uzaktakine de kaç petek varsa o kadar sayı verin.
  • Birinci sıradaki peteğin üst vanasını tamamen kapatın ve daha sonra yarım tur açın. Daha sonra numaralandırdığınız sıraya göre açma işlemini biraz daha arttırarak son peteğe kadar ilerleyin ve son peteğin vanasını tamamen açın.

Yapılan bu işlem sonrası 10-15 dakika bekleyerek peteklerinizin durumunu kontrol edin. Bundan sonr5a ince ayar yapmanız gerekir. Bu işlemi peteklerinizin ısınma durumuna göre yapabilirsiniz.

Reglaj Ayarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Fatih Kombi ServisiPeteklerde yaşanan ısınma kayıpları zamanla rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Peteklere giden su zamanla ivme kaybettiği için en son petekte alt kısımlarda ısınma problemi yaşanır. Bu gibi durumlarda reglaj ayarı yapılmalıdır.

Kombiye yakın olan peteklerin sıcak su giriş vanaları kısılarak arkadaki peteklere daha fazla sıcak su gitmesi sağlanır. Reglaj ayarının faydaları arasında termostatik vana kullanımı daha ideal bir çözüm yolu olacaktır. Termostatik vanalarda reglaj ayarı yapılmamaktadır. Reglaj ayarı sadece normal vanalarda yapılır.

Termostatik Vana

Termostatik vanalar üzerinde 5 kademe bulunur. Bu kademeleri isteğinize göre ayarlamak sizin elinizdedir. Termostatik vanalar istenilen sıcaklığa ulaşıldığında peteklere giren suyu otomatik olarak keser. Termostatik vanalar b u özelliklerinden dolayı normal vanalara göre çok daha fazla maliyetlidir. Ancak yakıt tasarrufu açısından termostatik vana kullanmak daha akılcı bir çözümdür.

Kaynak: Kombi Servisi – – Klima Servisi

 

Bir cevap yazın