Kombi Havası Nasıl Alınır?

Kombi Havası Nasıl Alınır?

Kombi Havası Nasıl Alınır?Kombi Havası Nasıl Alınır? Kombi peteklerinin içinde hava sıkışması olduğunda peteklerin üst kısmı ısınır ancak alt kısımları ısınmaz. Kombi performansını düşüren ve peteklerin ısınmasına neden olan hava aynı zamanda doğalgaz faturalarını da yükseltmektedir. Peteklerde oluşan hava tesisatın içindeki suyun hareketini engeller ve peteklerin ısınmasını engeller.

Kombi Havası Nasıl Alınır?

Kombi peteklerinin havasını almak aslında oldukça basittir. Peteklerin havasını almak için purjör anahtara ihtiyaç vardır. Bu yoksa düz bir tornavida da iş görür. Peteğin havasını almak için peteğin üst kısmında bulunan purjör vanası saat yönünün aksi istikametinde çevrilerek sıcak suyun gelmesi beklenir. Peteklerden su gelmeye başladığında peteğin içindeki havanın tamamen bitmiş olduğu anlaşılır. Su gelmeye başladığında purjör vanası sıkılır. Bazı eski peteklerde purjör vanası bulunmamaktadır. Bu durumda peteğin vana bağlantıları gevşetilerek havası alınır ve sıkılır.

Peteklerde Hava Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Peteklerde hava olup olmadığını anlamanın en kolay yolu petekleri elle kontrol etmektir. Peteklerin üstü soğuk altı sıcak ise peteklerde hava var demektir. Kombi peteklerinin hava yapmaması için kışa girmeden önce bakımlarının ve temizliğinin yaptırılması gerekmektedir.

Peteklerin üst kısımları sıcak, alt kısımları soğuk ise peteklerde hava olduğu anlamına gelmez. Bu durumda peteklerin alt kısmında çamur, tortu ve kireç birikmiş demektir. Yeni yapılan tesisatlarda genellikle hava kalır. Bununla birlikte su değişimi esnasında da peteklerin içinde hava sıkışabilir.

Kombiden Hava Nasıl Alınır?

doğalgaz kullanımıKombiler içinde sıkışan havayı otomatik olarak atan cihazlardır. Eğer kombi havayı otomatik olarak atamıyorsa bu durumda kombiye müdahale etmek gerekir. Kombiden hava almak için mutlaka profesyonel bir tesisatçıdan yardım almak gerekir.

Bazı kombi modellerinde hava çıkışını sağlayan küçük vanalar bulunur. Bu vanalar açıldığında hava dışarı çıkar. Bununla birlikte en sık kullanılan kombi petek hava alma yöntemi ise kombiye en yakın petekten yapılan hava alma işlemidir. Bu işlem birkaç dakika içinde gerçekleştirilir.

Kombilerden yüksek verim elde edilmek isteniyorsa ilk yapılması gereken peteklerin havasının alınması işlemidir. Bu işlemi kendiniz yapamıyorsanız, mutlaka profesyonel bir tesisatçıdan destek almalısınız.

Kaynak: Kombi ServisiKlima Servisi

 

Bir cevap yazın