Kombi Dondu Ne Yapmalıyım?

Kombi Dondu Ne Yapmalıyım?Kombi Dondu Ne Yapmalıyım?

Kombi Dondu Ne Yapmalıyım? Bazı kombiler açık balkonlara monte edilirler. Dolayısı ile havaların aşırı soğuması kombinin donmasına neden olabilir. Bu da kombinin çalışmasına engel olur ve kombi arızaya geçer. Kombi cihazlarında oluşan arızalarda ekranlarında arıza kodları belirir.

Ancak kombi donduğu zaman herhangi bir arıza kodu vermez. Kombinin donduğunu hava sıcaklığının – derecelere düşmesinden anlarız. Kombilerin donmasını önlemek için alınacak tedbirler vardır.

Kombi Donduğunda Ne Yapılmalıdır?

Aşırı soğuk havalarda açık balkonlarda yer alan kombiler donabilir. Ancak kombi kapalı balkonda ise bu sefer de tesisat boruları donma yapmış olabilir. Bu gibi durumlarda insanlar kombi dondu ne yapmalıyım diye internet üzerinden araştırmaktadırlar. Kombiniz donduysa aşağıda sizlere vereceğimiz aşamaları takip ederek çözüm üretmeye çalışabilirsiniz.

  • Kombi kullanırken soğuk ve sıcak su musluklarından herhangi bir şekilde su gelmiyorsa, sular kesilmiş olabilir. Sular kesik değilse su saati ya da su tesisat boruları donmuş olabilir. Bu durumda bir su tesisatçısından destek almalısınız.
  • Kombi kullanımı sırasında soğuk su musluğundan su geldiği halde sıcak su musluğundan su gelmiyorsa, kombiye soğuk su girişi yapan boru donmuş olabilir. Bu gibi bir durumda sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Bir tesisatçıdan destek almalısınız.
  • Kombi kullanımı sırasında sıcak ve soğuk su musluklarının her ikisinden birden soğuk su geliyorsa ve petekler ısınmıyorsa ve kombi de açık balkonda monte edilmişse kombi tesisatı donmuş olabilir.

Kombinin Donması Nasıl Engellenir?

Kombiye Su Basmak Neden ÖnemlidirKombiniz açık balkona monte ediliyorsa, montaj ekipleri kombinin donma riskleri hakkında sizi bilgilendirir. Kombi servisinin uyarılarına uyulmaması sonucu kombi donabilir. Kombinizin donmaması için sizin alacağınız önlemler aşağıdaki gibidir.

  • Kombinizi açık balkona dolap içinde monte edilmesini sağlayın. Bunun için uygun plastik dolaplar mevcuttur.
  • Kombinizi açık balkonda kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ancak bu bir zorunluluk ise balkonunuzu kapatmanız donma sorununun önüne geçecektir.
  • Kombi dışında bulunan ve balkonda ilerleyen tesisat borularına izolasyon yaptırmalısınız. Bu tesisat borularınızın donmasına engel olacaktır.
  • Kış gelmeden özellikle sonbahar aylarında kombi ve petek bakımını profesyonel bir firmaya yaptırmak, tesisatta oluşabilecek her türlü sorunun önüne geçecektir.
  • Kombinizi kısa süreli olarak kullanmayacaksanız donmanın önüne geçebilmek için gaz vanası ve elektrik beslemesi açık tutulmalıdır.
  • Kombinizi uzun süreli kullanmayacaksanız mutlaka gaz vanası ve elektrik beslemesini kapatmalısınız. Bunun yanı sıra kombi tesisat suyu da boşaltılmalıdır.

Kaynak : Kombi ServisiKlima Servisi

Bir cevap yazın