Kombi Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombi Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombi Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?Kombi Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? Kombiler kullanım kolaylığı açısından oldukça pratik ve konforlu araçlardır. Kombilerin bu rahatlığının yanı sıra zaman zaman arızalanmaları sonucu tatsız durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu arızaların giderilebilmesi için yapılacak birçok işlem vardır. Öncelikle kombilerin arıza yapmaması için yapmamız gereken en önemli şey kombilerin periyodik bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğidir. Ayrıca oluşan kombi arızalarında profesyonel bir servisten destek alınması gerekir.

Kombi Devirdaim Pompası Görevi

Kombi devirdaim pompası piyasada Wilo ve Grundfos olmak üzere iki farklı marka adı altında satılmaktadır. Kombi devirdaim pompası, ana karttan aldığı komut ile kombi içindeki ve tesisattaki suyu, kombi ve tesisatın içinde dolaştırmakla görevlidir. Kombi devirdaim pompası aynı zamanda sirkülasyon pompası olarak da adlandırılmaktadır.

Kombi Devirdaim Pompası Arızası

Kombi sirkülasyon pompası, kombinin işlevselliğini sürdürmesi açısından önemli bir parçadır. Kombi devirdaim pompası arızası kombilerin birden açılıp kapanması ya da birden çalışması gibi durumlarda karşılaşılan bir problemdir. Bununla birlikte uzun süreli kullanım sebebiyle özelliğini kaybetmesi, parçalarının aşınması, tesisata içinde meydana gelen tortulaşma ve çamurlaşma, kireçlenme ve bakım yapılmaması sebebiyle arıza yapabilmektedir.

Kombi Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombi pompa arızasını bulmak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Pompa devreye girmediğinde, rator mili adı verilen alandaki vida tornavida ile çevrildiğinde de çalışmıyor ise pompada arıza var demektir.

Bunun yanı sıra, kalorifer sisteminde çalışmama sorunu olduğunda, kombiden su gelmesi durumunda, kombi yüksek derecedeyken bile petekler ısınmıyorsa, sıcak su gelmiyorsa, kombi çalışırken ses yapıyorsa ve kombi donduğu zaman devirdaim pompasının arızalı olduğu söylenebilir.

Ancak tüm sayılan bu nedenler sadece pompadan kaynaklı nedenler olmayabilir. Bunun için profesyonel bir kombi, servisinden destek alarak arızanın hangi parçadan kaynaklandığının tespiti gerekir.

Kombi Devirdaim Pompa Arızası Nasıl Çözülür?

Kombi Basıncı 3 Bar Olursa Ne Olur?Kombi devirdaim pompa arızası sadece uzman teknik servis ekipleri tarafından belirlenebilir. Yapılan kontrollerde devirdaim pompası arıza yapmışsa, pompanın tamiri yapılır, tamiri yapılamıyorsa yenisi ile değiştirilir.

Kombilerde yaşanan bu tür arızaların ortaya çıkmasını engellemek için kombilerinizin mutlaka periyodik olarak bakımını yaptırmalısınız.

 

Bir cevap yazın