Kombi Çalışma Prensibi

Kombi Çalışma Prensibi

 

Kombi Çalışma Prensibi aşağıdaki gibidir.

 • Kombi Çalışma PrensibiFan; özellikle hermetik ve yoğuşmalı kombilerde dışarıdan aldığı oksijeni brülöre ileterek yanma oluşmasına yardımcı olan parçadır.
 • Prosestat; fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını ana karta bildiren parçadır.
 • Ana eşanjör; brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtan parçadır.
 • Emniyet ventili; kombideki basıncın 3 barın üzerine çıkması durumunda kombiye zarar gelmemsi için fazla suyu dışarı tahliye eden paradır.
 • Brülör; gaz ile oksijeni doğru orantıda karıştırarak yanmanın oluşması sağlayan parçadır.
 • Gaz valfi; tesisattan aldığı gazı, ana karttan aldığı komut ile belirli bir oranda brülöre göndererek yanmanın oluşmasını sağlayan parçadır.
 • Üç yollu vana; kalorifer tesisatına gidecek sıcak su ile musluklara gidecek olan sıcak suyun konumunu birbirinden ayıran parçadır.
 • Genleşme tankı; kombi çalıştıkça ısınan su genleşir. Su hacmi artar ve basınç yükselir. Bu gibi durumlarda kombinin zarar görmemesi için konumlandırılan parçadır.
 • Pompa; ana karttan aldığı komut ile kombi içindeki suyu tesisatta dolaştıran parçadır.
 • Plaka eşanjör; çift eşanjörlü kombilerde yer alan bu parça, kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyun birbirine karışmasını önleyen parçadır.
 • Elektronik kart; kombinin beynidir. Tüm parçalar çalışmak için komutları bu karttan alırlar.
 • Su akış sensörü; sıcak su musluğu açıldığı zaman elektronik karta bu talebi ileten ve kombinin sıcak su konumunda çalışmasını sağlayan parçadır.

Kombi Kalorifer Konumunda Nasıl Çalışır?

Kombi on-off anahtarından açılır. Kalorifer ayar düğmesi istenilen sıcaklık konumuna getirilir. Yaklaşık 20 saniye sonra pompa çalışmaya başlar ve gidiş dönüş sensörlerinin ısı farkını ölçer. Isı farkı düşükse elektronik art fanı çalıştırır. Fan çalınca hava basıncı ile prosestat kontaklarını kapatarak atık gaz sisteminde sorun olmadığını elektronik karta bildirir. Daha sonra elektronik kart gaz gurubuna voltaj yollayarak gaz kanallarını açar. Bunun üzerine ateşleme elektrodu ateşlemeye başlar. Brülörde alev oluştuğunda iyonizasyon elektrodu sağlıklı yanmanın oluştuğunu elektronik karta iletir. Yaklaşık olarak 2 dakika minimum seviyede yanan kombi, daha sonra ayarlanan dereceye göre yüke geçer.

Kombi Sıcak Su Konumunda Nasıl Çalışır?

Kombi Basıncı 3 Bar Olursa Ne Olur?Kombi Çalışma Prensibi; Sıcak su açıldığında su akış sensörü tarafından elektronik karta sıcak su talebi iletilir. Elektronik kart üç yollu vanaya komut yollayarak sıcak su konumuna geçirir ve pompanın çalışmasını sağlar. İçindeki sıcaklık istenilenden düşük ise sensörler vasıtasıyla fana komut gönderilerek çalışması sağlanır. Prosestattan aldığı sinyal ile atık gaz sisteminde herhangi bir sorun olmadığını anlayan elektronik kart gaz valfine komut yollayarak gaz yollarını açar. Aynı zamanda ateşleme elektrotlarına komut göndererek yanmayı sağlar. İyonizasyon elektrotundan aldığı sinyal ile yanmanın düzgün olduğunu anlar ve çalışmaya devam eder.

Kaynak : Kombi Arıza Servisi  – Kombi Onarım Servisi

Bir cevap yazın