Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi Basıncı Neden Düşer?Kombi Basıncı Neden Düşer? Kombiler her ne kadar hayatımızı kolaylaştıran cihazlar olsa da zaman zaman sorunlar yaşatabilirler. Kombilerde sık görülen sorunların başında kombi su basıncının düşmesi gelir. Kombi basıncı neden düşer, kombi basıncı düşünce ne yapılmalıdır, kombinin suyu neden azalır gibi birçok soru kafamızı karıştırır.

Kombi Su Basıncı 2-3 Ayda Bir Düşüyorsa

Kombi su basıncının 2-3 ay gibi uzun sürelerde düşmesi normal bir durumdur. Su basıncının sık sık düştüğü durumlarda bir sorun olduğundan şüphelenşlebilir. 2-3 ayda bir su basıncının düşmesi 0,5 bar seviyesinde ise normal bir durumdur. Bu gibi durumlarda kombi altında bulunan küçük bir vana ile kombinize su takviyesi yapabilirsiniz. Kombi cihazları üzerinde kombi içindeki su basıncını gösteren elektronik ya da analog göstergeler vardır. Bu gösterge 1,5-2 bar arasında ise normaldir. Genellikle 1 barın altına düşmesi veya 3 barın üzerine çıkması kombinizde sorunlara yol açabilir.

Kombiye Su Basmak Neden Önemlidir?

Kombiye Su Basmak Neden ÖnemlidirKombi içinde bulunan su eşanjörden geçerek ısınır ve peteklere ya da musluklara gönderilir. Kombi su basıncı 1,5 barın altında kaldığı zamanlarda, pompa sirkülasyonu sağlamak için daha fazla çalışır ve doğalgaz sarfiyatını arttırır. Aynı zamanda ısınmadan da verim alınmaz.

Kombinin Suyu Neden Eksilir?

  • Kombi su basıncı günlük olarak düşüyorsa bu eşanjörde çatlak olduğu anlamına gelebilir. Kullanıcının bunu fark etmesi imkânsızdır. Çünkü çatlaktan su buharlaşarak kaybolur.
  • Kombi basıncı daha sık düşüyorsa bu tesisatta bir kaçak olduğu anlamına gelebilir.
  • Tesisattaki en ufak çatlak bile su basıncının düşmesine neden olabilir.
  • Isıtma sistemindeki basınç, temiz su basıncından daha düşük olduğu için bunu kullanıcının fark etmesi imkânsızdır.
  • Su basıncının düştüğünü anlamanın tek yolu kombi üzerindeki bar göstergesinin düşmesidir.
  • Bu gibi durumlarda kullanıcının kendi imkânları ile yapabileceği bir şey yoktur.
  • Genleşme tankının arızalı olması da kombi su basıncının düşmesine neden olabilir.
  • Bazen de kombi bar göstergesi arızalı olabilir ve kombi basıncının düşük olduğunu gösterebilir. Bu gibi durumlarda da Yayalar Soğutma kombi özel servisinden destek almalısınız.

Kaynak : Klima Arıza Servisi

Bir cevap yazın