Kombi Ateşleme Yapmıyor Ne Yapmalıyım?

Zeytinburnu Kombi ServisiKombi Ateşleme Yapmıyor Ne Yapmalıyım? Kombiler genellikle gaz girişi kapalı olduğunda, gaz ile ilgili sıkıntılı bir durum olduğunda ya da parçalarında sorun olduğunda ateşleme yapmaz. Bu gibi durumlarda kullanıcılar bilinçli olarak hareket etmelidirler.

Kombi ateşleme yapmıyorsa teknik servisi aramadan önce kullanıcıların yapması gereken bazı işlemler vardır. Sorunun doğru bir şekilde tespit edilebilmesi için daire içinde başka bir doğalgazlı cihaz olup olmadığı önemli bir kriterdir. Yapılacak işlemler bu duruma göre değişebilir.

Dairede Doğalgazlı Başka Bir Cihaz Yoksa

  • Dairenizde kullandığınız ocak doğalgazlı değilse gazın gelip gelmediğini daha zor anlayabilirsiniz. Bu durumda yapılacak olan kombi cihazının yanında bulunan y ada kapı girişinde bulunan vanaların kontrol edilmesi ile gaz gelip gelmediği anlaşılır. Vanlar boru ile aynı hizada olmalıdır. Eğer değilse aynı hizaya getirilerek açılmalıdır.
  • Kombi yanındaki ve kapı önündeki gaz vanası açık ise kombi cihazını resetlemelisiniz. Bu işlem kombi marka ve modeline göre değişkenlik gösterebilir. Siz kombinizin marka ve modeline göre resetleme işlemini yapmalısınız. Resetleme işlemini birkaç kere denemelisiniz.

Yukarıdaki saydığımız durumları yaptınız ancak kombiniz halen ateşleme yapmıyorsa bu durumda teknik servisten yardım almalısınız. Bu gibi durumlarda yukarıda saydıklarımızdan başka herhangi bir işlemi kullanıcı olarak yapamazsınız.

Dairede Doğalgazlı Bir Cihaz Varsa

  • Dairenizde bulunan ocağınız doğalgazlı ise ocağınızın yanıp yanmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer ocağınız yanmıyorsa sorun gaz ile ilgilidir.
  • Kapı dışında yer alan doğalgaz saatinin yanındaki vanayı kontrol edin ve kapalı ise açın. Vananın açık olduğunu vana ile borunun aynı hizaya gelmesinden anlayabilirsiniz.
  • Kapı dışında doğalgaz saatinin yanındaki vananın üzerinde mühür var ise doğalgazınız kesilmiş demektir. Fatura ödemesi geciktiği zaman doğalgaz kesilir. Bu durumda borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.
  • Kapı dışındaki vana açık olduğu halde hem kombiniz ateşleme yapmıyor hem de ocağınız yanmıyorsa daireye gelen doğalgaz ile ilgili bir sorun var demektir. Bölgede doğalgaz çalışması olduğu için gaz kesilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda doğalgaz şirketini arayarak bilgi alabilirsiniz.
  • Kapı dışında yer alan vana açık, ocağınız yanıyor ama kombiniz ateşleme yapmıyor ise kombinizin yanında bulunan vana kapalı olabilir. Bu durumda vanayı açmalısınız.
  • Ocağınız yanıyor ve dairenize gaz geliyor ancak kombiniz halen ateşleme yapmıyorsa, kombinizi resetleyiniz. Resetleme işlemini birkaç kere tekrar etmelisiniz.

Sorun Nasıl Çözümlenir?

Kombi Sigortası Nasıl Bağlanır?Resetlediğiniz halde kombiniz halen ateşleme yapmıyor ise kombinizin ana kartında sorun olabilir. Ateşlemeye yardımcı olan iyonizasyon elektrodunda ya da ateşleme elektrodunda arıza olabilir. Bunun haricinde kombi gaz valfinde arıza olabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak yapabilecek bir şeyiniz yoktur. En kısa sürede bir teknik servis çağırmalısınız.

Kaynak: Kombi Servisi – – Klima Servisi

Bir cevap yazın