Kombi Arızaları ve Çözümleri

car

Kombi Arızaları ve Çözümleri

Klima Teknik ServisKombi Arızaları ve Çözümleri… Kombi cihazlarının hemen hepsinin ön panel yüzünde dijital göstergesi olan ve çalışma durumunu gösteren bir panel bulunmaktadır. Kombi arıza yaptığı zaman bu panel üzerinde rakam ve harflerden oluşan bir arıza kodu belirir. Bu arıza kodlarının ne anlama geldiğini bilmek için kombi kullanma kılavuzuna bakmanız gerekir. Bazı arıza kodlarının çözümünü siz de gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda Yayalar Soğutma firmamızı arayarak bizden teknik destek alabilirsiniz. Teknisyen ekibimiz hangi marka ve modelde olursa olsun kombi arıza kodunuz hakkında sizlere telefonda destek verecektir.  Gerekirse evinizde ya da iş yerinizde sizi ziyaret ederek kombi arızalarınızı uygun fiyat avantajlarıyla çözeceklerdir.

Kombi Arızaya Geçiyor

Hangi marka ve model olursa olsun kombiniz arızaya geçtiği zaman, ışıklı dijital kumanda paneli üzerinde kombi arıza kodu görüntülenir. Bu gibi durumlarda kombinizin tamiri yapılmalıdır.

Kombi Çalışmıyor

Kombiniz çalışmıyor ise ilk yapacağınız şey, kombinizin durum kontrollerini yapmanız gerekir. Bu durumda hemen servis çağırmanıza gerek yoktur. Öncelikle kombinin su basıncı kontrol edilmelidir. Burada bir sorun yok ise kombi elektrik bağlantı noktaları kontrol edilmelidir.  Burada da herhangi bir sorun yoksa doğalgaz vanası kontrol edilmelidir. Doğalgaz vanası açık olsa bile evinize ya da iş yerinize doğalgaz gelip gelmediğinden emin olmalısınız.

Kombi Çalışıyor Ama Petekleri Isıtmıyor

201838 200Kombiniz çalıştığı halde petekleriniz ısınmıyor ise, mutlaka petek temizliği yaptırmanız gerekir. Petek temizliği yaptırmadıysanız ısınma sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Petekleriniz hava yapmış olabilir. Ancak, petekler içinde zamanla oluşan kireçlenme, balçık ve çamur gibi maddeler de peteklerinizin ısınmamasına neden olabilir. Bazen de peteklerinizin delinmesi gibi sorunlar da oluşabilir. Bu nedenle her yıl periyodik olarak kombi ve petek temizliği yaptırmalısınız.

Kombiden Ses Geliyor

Kombinin çalışırken içinden ses gelmesi insanları rahatsız eder. Maalesef ki kombi içinden ses geliyorsa, kombi içindeki parçalardan binin arızalı olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda kombi arıza moduna geçebilir ve kış ortasında sizi mağdur edebilir. Kombinin içinden ses gelmesi, içindeki parçalardan birinin eskimiş ya da korozyona uğramış olmasından kaynaklı olabilir. Kombinizin sessiz bir şekilde çalışması için firmamıza kombi bakımı yaptırmalısınız.

Kombi Sıcak Su Vermiyor?

Kombi cihazları ortam ısıtması yaptığı gibi aynı zamanda sıcak su emini de yapar. En fazla karşılaşılan kombi arızalarından biri de kombi çalıştığı halde sıcak suyun gelmemesi ya da musluktan akan sıcak suyun gidip gelmesidir. Bu durum yine kombinizin bakımsız kalmasından kaynaklı olabilir. Bu nedenle kombi bakımını ihmal etmemelisiniz.

Kombi Su Akıtıyor

Kombi Arızaları ve ÇözümleriKombi cihazları bazen altından su akıtabilir. Bu durum genellikle su basıncının yüksek olmasından ve doldurma fazlalığından olabilir. Kombideki su basıncının fazla olmasının sebebi genellikle yedek parçalarının eskimiş olmasından kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlar için de kombim bakımının önemi bir kez daha karşımıza çıkmaktadır.

Kombi Sıcak Su Isınıp Soğuyor

En fazla karşılaşılan sorunlardan biri de çeşmeden akan suyun birden soğuyup sonra tekrar ısınmasıdır. Bu gibi durumlara neden olabilecek birkaç sebep vardır. Kombi alev modülasyonu oldukça sık yaşanan bir durumdur. Bununla birlikte üç yollu vanada yaşanan teknik aksaklıklar da sıcak suyun birden soğumasına neden olabilir.

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Bu gibi bir durumla karşılaştığımız zaman öncelikle tespit etmemiz gereken, sıcak su akışındayken mi yoksa sıcak su almıyorken mi bu arızayı yaptığını bilmemiz gerekir. Sıcak suyu kullanmadığınız halde petekler ısınıyor ise kombi içindeki elektronik devrede arıza olabilir. Bu arada NTC ısı hissedici sensör cihazı arızaya geçip petekleri ısıtmaya başlayabilir.

Kombi Patlamalı Yanıyor

Kombideki patlamalar, ateşlemedeki gecikme nedeniyle biriken gazın şiddetli yanması sonucu oluşur. Ateşleme geç olduğunda doğalgaz boşa akar ve geç ateşleme sonucu gürültülü bir şekilde patlama ile çalışır. Bu gibi bir durumda kombi servisi almanızda fayda vardır.

Kaynak : Kombi Servis  – Kombi ArızaKombi Teknik Servis

Bir cevap yazın