Hangi Kombi Daha İyi?

Hangi Kombi Daha İyi?

Hangi Kombi Daha İyi?Hangi Kombi Daha İyi? Kombi seçiminde insanların kafası karışmaktadır. Hermetik kombi mi, yoğuşmalı kombi mi insanların kafasını hep karıştırmaktadır. Hangi tür kombiyi alacağınıza karar vermeden önce rehber niteliğindeki yazımızı okuyarak daha sağlıklı bir karar verebilirsimiz.

Bununla birlikte doğru kombi seçimi de çok önemlidir. Kombi seçimi için öncelikle dairenin metrekaresi, dairenin dublex olup olmadığı, yalıtım durumu, pencerelerin ısıcamlı olup olmadığı gibi birçok kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Hangi kombi daha iyi sorusundan önce benim kombi ihtiyacım nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Hangi güçte, hangi özellikte ve hangi verimde bir kombi sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Önce buna karar vermelisiniz.

Yoğuşmalı mı, Hermetik mi?

Yoğuşmalı kombiler hermetik kombilerin bir çeşididir. Ancak sırdan kombilerden farklı bir çalışma prensibine sahiptirler. Kombilerin yanması ile birlikte ortaya çıkan atık gaz hermetik kombilerde bacadan dışarıya atılır. Yoğuşmalı kombilerde ise bu atık gaz bacadan atılmaz. Ancak bilinenin aksine yeniden de yakılmaz.

Yoğuşma teknolojisi bu atık gazın içindeki su buharını yoğuşturarak ortaya çıkan ısı enerjisini sisteme geri kazandırır. Yoğuşturulan buhar sisteme geri kazandırılırken, arta kalan atık gaz da baca yardımıyla dışarı atılır. Bu sayede yoğuşmalı kombiler daha avantajlıdırlar. Yoğuşmalı kombilerde ısınma maliyetleri düşerken konforda bir değişiklik olmaz ve % 30 tasarruf sağlanmış olur. Ayrıca bu kombiler doğa dostudurlar.

Hangi Kombi Daha iyi?

Kombi Petek Vanaları Nasıl Ayarlanır? (Reglaj Ayarı)Yoğuşmalı kombilerin en ucuzunun fiyatı bile hermetik kombilerden çok daha yüksektir. Ancak yoğuşmalı kombiler sağlamış olduğu tasarruf ile kendini kısa sürede amorti etmektedir. Ayrıca yoğuşmalı kombilerin kurulum maliyetleri de yüksek olduğu için hermetik kombiler daha fazla tercih edilmektedir.

Bununla birlikte 2018 yılında alınan Avrupa Birliği kombi yasasına göre, kombi kullanımında yoğuşmalı kombiler zorunlu hale getirilmiştir. Bu durumda piyasadaki üretilmiş olan hermetik kombiler tükendikten sonra artık bir daha hermetik kombi üretilmeyecektir. Bundan sonra tüm kombiler yoğuşma teknolojisi ile üretilecektir.

Bu bağlamda en iyi kombi hangisi diye düşünülürken zorunlu kombi yasası göz önünde bulundurularak ucuz yoğuşmalı kombiler ya da daha ucuz olan hermetik kombileri değerlendirebilirsiniz.

Kaynak : Kombi Servis  – Kombi ArızaKombi Teknik Servis

Bir cevap yazın