Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar?

Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar

Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar?

Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar?Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar? Evlerin ısıtılmasında kullanılan doğalgazlı kombilerin alternatifi olarak elektrikli kombiler de kullanılmaktadır. Yerden ısıtma sistemlerde ve petekli sistemlerde kolay bir şekilde kullanılabilen elektrikli kombilerde elektrik enerjisi kullanılarak sıcak su temini yapılmaktadır.

Elektrikli kombilerin içinde yer alan tüp biçimindeki rezistanslar, suyu ani ve hızlı bir şekilde ısıtmaktadır. Elektrikli kombilerde enerji verimliliği diğer ısıtma sistemlerine göre oldukça yüksektir. Doğalgaz ve kömürle çalışan sistemlere göre ısınma daha fazla maliyet ile gerçekleşir. Elektrikli kombi ne kadar yakar, şimdi bunu birkaç örnekle inceleyelim.

Elektrikli Kombi Tüketimi Hesaplama

Elektrikli kombi tüketim maliyetleri her ne kadar yüksek olsa da yalıtımı iyi yapılmış ve oda termostatı kullanılan evlerde bu değer daha düşük olabilecektir. Ancak konforu arttırmak için sıcaklık değerinin yükseltilmesi elektrik tüketimini de arttıracaktır. Şimdi küçük bir hesaplama yapalım.

100 metrekarelik bir evde kullanılan kombi 12 kW’lık elektrik kullanıyor olsun. Kombinin saatlik elektrik tüketimi de 3 kW olsun. Bu durumda kombi günlük 3X24 =72 kWh elektrik tüketmiş olacaktır. Aylık olarak da 72X30=2160 kWh elektrik tüketmiş olacaktır. 2019 yılı için kWh elektrik bedeli 0,36 TL olduğuna göre kombinin aylık tüketim maliyeti 2160X0,36=777,60 TL olacaktır. Bu değerler kombinin tam gün çalışacağı düşünülerek hesaplanmıştır.

Elektrikli Kombi Ne Kadar Enerji Tüketir?

Elektrikli kombilerin enerji tüketimi ısıtılan alanın metrekaresine, kombinin gücüne ve ısıtma miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Elektrikli bir kombi ortalama bir saatte kendi kapasitesinin %20-%50 arası güç tüketir. Bu da 10 kW’lık bir kombinin saatte 2-5 kWh, 30 kW’lık bir kombinin enerji tüketimi ise 6-15 kWh olacaktır. Bu değer takriben bir kullanımla % 30 seviyelerinde kalır. Oda termostatı kullanılarak elektrik tüketimi daha aşağı seviyelere çekilebilir.

Evlerde kullanılan kombilerin kapasitesi, evin büyüklüğü, cephesi, evdeki radyatör sayısı ve yalıtım durumu göz önüne alınarak belirlenir. Bu değer ise yaklaşık olarak evin metrekaresinin onda birine denk gelir. Örneğin 200 metrekarelik bir ev için 20kWkapasiteli bir kombi yeterli olacaktır. Ancak bu değer kesin değer değildir. Diğer değişkenlere göre bu değer artabilir ya da azalabilir.

Bir cevap yazın