Elektrikli Kombi mi? 

Elektrikli Kombi mi? 

Elektrikli Kombi mi? 

Elektrikli Kombi mi? Elektrikli Kombi mi?  Son zamanlarda ortaya çıkan elektrikli kombiler, doğalgaz tesisatı ile uğraştırmayan ekonomik bir çözüm sunmaktadır. Elektrikli kombi adı son zamanlarda oldukça sık duyulmaya başladı. Peki, nedir bu elektrikli kombi ve doğalgaz kombilerden farkı nedir? Elektrikli kombi mi, doğalgazlı kombi mi daha avantajlı, gelin bunu birlikte inceleyelim.

Yakıt olarak doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasından sonra ülkemizde hemen her evde doğalgaz ile çalışan kombiler kullanılmaya başlamıştır. Dolayısı ile kombi denildiği zaman akla hemen doğalgazlı kombiler geliyor. Bununla birlikte doğalgaz kullanılmadan çalışan ve sağladığı birçok avantaj ile tercih edilen elektrikli kombiler de bulunmaktadır.

Kombilerin görevi temel olarak suyu ısıtarak bir pompa vasıtasıyla peteklere iletmektir. Doğalgaz kombilerde suyu ısıtma işlemini doğalgaz yaparken, elektrikli kombilerde ise elektrik enerjisi kullanılarak su ısıtılmakta ve aynı şekilde peteklere gönderilmektedir. Aynı şekilde kombiye geri dönen ılınmış su yine elektrik enerjisi ile ısıtılarak tekrar pompa yardımıyla peteklere gönderiliyor.

Elektrikli Kombinin Avantajları ve Dezavantajları

Elektrikli Kombinin Avantajları ve DezavantajlarıElektrikli kombilerin doğalgaz kombilere göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Elektrikli kombilerin en büyük avantajlarından biri doğalgazın ulaşmadığı yerlerde ya da tesisat maliyetine girmek istemeyenler için pratik bir çözüm sunmasıdır.

Elektrikli kombiler baca gazı üretmediğinden baca bağlantısına gerek kalmıyor. Bu sayede gazdan zehirlenme riski de sıfıra inmiş oluyor.

Elektrikli kombilerin bir diğer avantajı ise doğalgazlı kombilere göre daha az yer kaplaması, istenilen yere monte edilebilmesi ve daha sessiz çalışması denilebilir.

Elektrikli kombilerin doğalgazlı kombilere göre daha tasarruflu olmasını, evin yalıtımına, tesisat durumuna ve evin metrekaresine göre değişkenlik göstermektedir. Tasarruf konusunda en önemli konulardan biri de oda termostatı kullanılıp kullanılmadığıdır. Oda termostatı kullanılmadığı durumlarda doğalgaz da olsa, elektrik de olsa daha fazla tüketim gerçekleşmektedir.

Dolayısı ile oda termostatı kullanmak tasarruf açısından çok önemlidir. Evdeyken evi gereksiz yere ısıtmamak, evde yokken de kombinin gereksiz yere çalışmasını engelleyebilmek için oda termostatı kullanmak gerekir. Bu nedenle ısıtma sisteminiz ne olursa olsun oda termostatı kullanmak hem konfor hem de tasarruf açısından fayda sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın