Donan Kombi Nasıl Çözülür?

Donan Kombi Nasıl Çözülür?

Donan Kombi Nasıl Çözülür?

Donan Kombi Nasıl Çözülür?

Donan Kombi Nasıl Çözülür? Kış aylarında açık balkonlarda bulunan kombilerde en sık yaşanan problemlerden biri de kombinin donmasıdır. Çok soğuk havalarda genellikle sık kullanılmayan ve açık balkonlara monte edilmiş kombilerde donma sorunu yaşanabilir. Kombi donduğu zaman arızalanır ve çalışmaz.

Kombi arızalarında genellikle birçok arıza kodu bulunmaktadır. Bu arıza kodlarına bakarak kombinin ne tür bir arızası olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Ancak donan kombiler için herhangi bir arıza kodu bulunmamaktadır. Bu nedenle kombinin donmasına karşı kullanıcıların dikkatli olmaları gerekir.

Donma olayı sadece kombilerde oluşmaz. Bazen de tesisatlarda donma olayı meydana gelebilir. Kombilerde donmaya karşı herhangi bir arıza kodu olmadığı için donduğunu anlamak için bazı belirtilere dikkat etmek gerekir.

Donan Kombiye Ne Yapılmalıdır?

Kombiniz açıkken sıcak ya da soğuk su musluğunu açtığınızda su gelmiyorsa öncelikle suların kesik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer su kesintisi yoksa kombiniz donmuştur. Bu gibi bir durumda sizin yapacağınız herhangi bir şey yoktur. Profesyonel bir teknik servisten destek almalısınız.

Musluğu açtığınızda sıcak su akıyor ancak soğuk su akmıyorsa bu durumda soğuk su girişi donmuş demektir. Bu gibi durumlarda da bir teknik servis çağırmalısınız. Bununla birlikte sıcak su akmıyor ve petekleriniz ısınmıyor ise bu durumda kombi tesisatının donduğundan söz edilebilir.  Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. En kısa sürede bir teknik servis çağırmalısınız.

Kombinin Donmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Kombi Temizliği Sırasında Yapılan İşlemlerKombinizi açık bir balkonda konumlandıracaksanız mutlaka bir dolap içinde konumlandırmalısınız. Bunun için plastik dolaplar kullanışlıdır ve donma riskini azaltır. Kombinizi açık balkonda kullanmak zorunda iseniz mümkünse balkonunuzu kapattırınız. Kapalı balkonlarda risk azalır.

Kombi bakımının periyodik olarak yaptırmanız donmanın önüne geçilmesini sağlar. Kombilerinizi soğuk havalarda kısa süreli olarak kullanmayacağınız durumlarda, donmayı önlemek için gaz vanasını ve elektrik eslemesini açık tutmalısınız. Bu sayede donma durumunda emniyet sistemi devreye girecektir.

Aksi durumda yani soğuk havalarda uzun süreli olarak kullanmayacaksanız bu sefer de elektrik beslemesini ve gaz vanasını kapalı tutmalısınız. Bununla birlikte donmayı engellemek için tesiasttaki tüm suyu boşaltmalısınız.

Yukarıda saydığımız tüm yöntemler evinizde kombinizin donmasını engellemek için uygulayacağınız basit yöntemlerdir. Bunlar sayesinde donma riskini en aza indirmiş olursunuz. Tüm bu önlemlere rağmen kombiniz donduysa sizin yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Mutlaka bir teknik servisten destek almalısınız.

Kaynak : Kombi Servis  – Kombi ArızaKombi Teknik Servis

Bir cevap yazın