Doğalgaz Faturasını Azaltma Yöntemleri

 Doğalgaz Faturasını Azaltma Yöntemleri

 Doğalgaz Faturasını Azaltma Yöntemleri

 Doğalgaz Faturasını Azaltma Yöntemleri Doğalgaz Faturasını Azaltma Yöntemleri Hemen herkesin evinde kullandığı doğalgaza son zamanlarda yapılan zamlardan dolayı, tasarruf zorunluluk haline gelmiştir. Biz de bu yazımızda sizlere doğalgaz faturasını azaltma yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Günümüzde ısı üretmek için en fazla tercih edilen yakıtlardan biri doğalgazdır. İşte tam da bu noktada evimizde en fazla kullandığımız doğalgazdan nasıl tasarruf edebiliriz, daha verimli nasıl kullanabiliriz ve maliyetleri nasıl düşürebiliriz?

Doğalgaz Faturasını Düşürme Yöntemleri

  • Tüm gün evde olmayacaksanız ya da işe gidecekseniz, kombiyi tamamen kapatmayın. Kombiyi kapatmak yerine en kısık konuma alabilirsiniz. Bunun yanı sıra oda termostatını düşük bir dereceye ayarlayarak ortam ısısının sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede evinizin tamamen soğumasını önleyeceğiniz için tekrar ısınması için ekstra bir enerji harcamanıza gerek kalmayacaktır.
  • Her 1°C ısıtma için faturanıza % 6 maliyet yansımaktadır. Burada kaba bir hesap yaparsak evinizi 21°C yerine 24°C’de tutmak size aylık olarak % 18 daha fazla doğalgaz faturası gelmesine neden olacaktır.
  • Kombiyi kış aylarında kesinlikle kapatmayınız. Bu sayede sistemdeki dolaşan sıcak su evin soğumasını engelleyecektir.
  • Kombi kapatılıp, tekrar açılırsa evinizi çok düşük sıcaklıktan yüksek sıcaklığa çıkarmak için daha fazla yakıt harcamış olacaksınız. Bu nedenle kombinizi kapatarak evinizi tamamen soğutmaktansa sabit bir sıcaklık seviyesinde tutmak daha faydalı olacaktır.
  • Binanıza mantolama yaptırarak yaklaşık olarak aylık % 30 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu da doğalgaz faturalarına olumlu yönde yansıyacaktır.
  • Radyatör peteklerinizin altını, üstünü, sağını ve solunu herhangi bir şekilde kapatmamalısınız. Bu sayede peteklerin yüzeyindeki ısının yayılmasını sağlarsınız.
  • Çift cam kullanımı enerji tasarrufu açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra pencerelerinizde ısı yalıtımı yaptığınızda yine enerjiden tasarruf edebilirsiniz.
  • Kalorifer peteklerinizin arka yüzlerine ısı yalıtım plakaları ekleyerek, peteklerinizin ısı kaybetmesini engelleyebilirsiniz.
  • Oda termostatı kullanarak ya da otomatik termostatlı kombiler kullanarak oda sıcaklığınızı istediğiniz seviyede tutabilir ve gereksiz harcamalardan kurtulmuş olursunuz.
  • Özellikle kombinizin yoğun olarak çalıştığı kış aylarından önce mutlaka kombi ve petek bakımı yaptırmalısınız. Bu sayede kombinizden çok daha fazla verim elde edebileceksiniz ve bu sayede de doğalgaz faturalarınızdan tasarruf edebileceksiniz.

Kombi ve peteklerinizin bakımını ve temizliğini yaptırmak için Yayalar soğutma ile iletişime geçerek doğalgaz tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın